# KAJ överallt!
Author: Magi-cat

Nu även i Kalle Anka! 🤣

"Knattarna badar bastu medan Magica de Hex klär ut sig till artist – det nyaste numret av serietidningen Kalle Anka har inspirerats av pågående Eurovisionen."

https://www.hbl.fi/2025-05-11/kaj-och-erika-medverkar-i-nyaste-numret-av-kalle-anka/?

## Comment 1
Author: Herveaux

Haha, underbart! 😄

## Comment 2
Author: Kalle Johansson

#0: Självklart måste även Kalle följa med trenderna. Mello är väl bevisligen en sådan trend. Trist att se att det beböver sådana extremt stora mängder med poliser i Basel då det är ett rent nöjesprogram! **SUPERTRIST!!!**

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Ha ha ha jag log gott när Ankan damp ner i brevlådan häromdagen och jag såg bilden på framsidan 😃 själv ser jag inte melodifestivaler avskyr det där och det senaste jag såg var 1991 men Sötnäbben Anka honom kan en anknörd inte leva utan sen tidigt 70 tal har tidningen vart en trogen följeslagare och det är fest varje vecka när tidningen dimper ner 😎

## Comment 4
Author: Magi-cat

T.o.m. ett ökat intresse för finlandssvenska dialekter!

https://www.sverigesradio.se/avsnitt/kaj-effekten-ett-uppsving-for-finlandssvenska-dialekter?

## Comment 5
Author: Herveaux

#4: Vad roligt! 😊
Blir alltid glad när trender, hajper eller vad nu som kan ha orsakat "feber" gör folk nyfikna och hjälper till att fylla på i kunskapsbankerna. 

På diverse YouTube-kanaler där framförallt engelskspråkiga Eurovisionfans och musiker lyssnar på KAJ och ger sin respons på låten "Bara Bada Bastu" har det varit så roligt att se hur många i kommentarsfälten ställer frågor och boende i Sverige/Finland hjälps åt att förklara varför KAJ sjunger på svenska fast de är från Finland, varför det finns med finska ord och uttryck, osv. 
Plus en massa kul skämt mellan svenskar och finländare förstås. 🥰😄

## Comment 6
Author: Magi-cat

#5 Vad kul! 
Visst är det fantastiskt vilket gensvar det blivit! 🙂 Tänk vad musik kan bidra till! (Lite otippat att ett Mello-bidrag "ställt till" så mycket gott ...)

## Comment 7
Author: Magi-cat

Intressant med de svensk/finska namnen på orterna.

"Namnen på KAJ:s hemorter har rötter i både svenskan och finskan
Medlemmarna i humorgruppen KAJ brukar nämna i intervjuer att de kommer från Komossa, Palvis och Maxmo – byar som numera hör till Vörå kommun. Men vet du var namnen på deras hemorter kommer ifrån?"

https://sprakinstitutet.fi/namnen-pa-kajs-hemorter-har-rotter-i-bade-svenskan-och-finskan/?

## Comment 8
Author: Magi-cat

Och nu även Åbo akademi och Umeå Universitet!

"Skola i finlandssvenska språkstudier". 😄

## Comment 9
Author: Herveaux

#8: Åh, det är en otroligt charmig dialekt. 🤗

## Comment 10
Author: Magi-cat

#9 Kul att du tycker det. 😊

Inte helt lätt alla gånger, men så är det ju med många dialekter.

## Comment 11
Author: Magi-cat

Nu gäller det!

https://www.sverigesradio.se/avsnitt/juniornyheterna-special-detta-ar-kaj?

## Comment 12
Author: Magi-cat

Nu är det t.o.m. gudstjänst i bastun! 😄

https://www.dagen.se/nyheter/2025/05/17/efter-kajs-succe-i-eurovision-har-firas-gudstjanst-i-bastun/?

## Comment 13
Author: Magi-cat

KAJ - och kungen på nationaldagen 6 juni! 😁

https://www.hbl.fi/2025-05-27/kaj-upptrader-for-kungen-pa-sveriges-nationaldag/?

## Comment 14
Author: Magi-cat

Är "Bara bada bastu" den bästa låten i år? KAJ:s hit är nominerad i två kategorier i årets branschgala som anordnas av Finlands musikförläggare. En av kategorierna är den prestigefyllda utnämningen "Årets låt"!

## Comment 15
Author: Maria

Jag tror faktiskt inte jag hört låten.
Det måste vara en bedrift förstår jag😃

## Comment 16
Author: Magi-cat

#15 Det kan man nog säga. 😀

T.o.m. på skolavslutningen sjöng barnen den låten, fast med texten "Bara bara sommar" istället för bada bastu ...
