# Trafikregler för hästar
Author: KPD

Sedan 1.6.2020 gäller, att häst på väg räknas som fordon oberoende av om den leds, rids eller körs. Detta innebär, att i mörker måste vitt eller gult sken visas framåt och rött sken bakåt. Ledaren, ryttaren respektive kusken får inte hålla i mobiltelefon.

  

Eftersom reglerna finns i vägtrafiklagen, gäller de inte i terrängen. Där gäller terrängtrafiklagen, som inte har motsvarande bestämmelser.

Källa: Hufvudstadsbladet

[https://www.hbl.fi/artikel/ryttare-utan-fardljus-i-morkret-kan-fa-boter-enligt-den-nya-trafiklagen/?fbclid=IwAR2iEvyLL8NYlYutWLEKwVZwZq0VS0gQW-MhYGD4uQSHrYaMSdXcK7mdhiw&utm\_expid=.M7KVGt\_IQaecpPCDpbo\_FA.1&utm\_referrer=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2F#showvetrina](https://www.hbl.fi/artikel/ryttare-utan-fardljus-i-morkret-kan-fa-boter-enligt-den-nya-trafiklagen/?fbclid=IwAR2iEvyLL8NYlYutWLEKwVZwZq0VS0gQW-MhYGD4uQSHrYaMSdXcK7mdhiw&utm_expid=.M7KVGt_IQaecpPCDpbo_FA.1&utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2F#showvetrina)
