# Tove Jansson 100 år!
Author: Magi-cat

**109 år i år! Tråden uppdaterad 9(8 2023/#43**

Den 9 augusti 2014 är det 100 sedan [Tove Jansson](http://sv.wikipedia.org/wiki/Tove_Jansson) (1914 - 2001) föddes i Helsingfors.

Tove Jansson kom att bli en av Finlands allra mest kända konstnärer och författare, troligen också en av de mest kända personerna någonsin.

Tove var ett av tre syskon i konstnärshemmet i Helsingfors. Vintrarna tillbringade familjen i Blidö skärgård utanför Stockholm. Dessa somrar kom senare att bli en modell för äventyren i Mumindalen.

Redan som sextonåring flyttade Tove till Stockholm för att studera teckning vid Konstfack. 1933 debuterade hon som författare med boken "Sara och Pelle och Neckens bläckfiskar", utgiven under pseudonym. 

Efter studierna och en tids resande i Europa slog hon sig ned i Helsingfors, där hon kom att stanna.   
Nu var det krigstid och hon publicerade sig i skämttidningen Garm, där hennes bidrag gick klart emot Hitler och Finlands samarbete med Nazityskland.

![](http://ifokus-assets.se/43127a991e6457386e1cbf69e12bd62c/shrink/700x/uploads/90b/90b9e752db6694a6ec97377680c683f1/la-mer-le-soir.jpg)

Tillsammans med sin bror Lars skaffade Tove så småningom en ö, ett sommarparadis i Pellinge skärgård, där hon i fortsättningen kom att tillbringa sina somrar. 

Från 1955 levde hon tillsammans med livskamraten illustratören Tuulikki Pietilä.

Mumindalen

Ett litet djur med lurvig svans har blivit älskat över hela världen, liksom de andra figurerna i Mumindalen som Tove Jansson är "mamma" till: Filifjonkan, Snorkfröken, Lilla My, hemulen, pappan och mamman, Knyttet och många fler.

Många har känt i sig eller någon annan i figurerna som strävar efter att finna en mening i tillvaron, hanterar katastrofer, leker, upplever äventyr, allt med den trygga Muminmamman i bakgrunden med sin handväska som innehåller allt. Är böckerna för barn eller vuxna? Båda, antagligen.

Femton böcker om Muminfamiljen gav hon ut under sin 70-åriga karriär och de har översatts till många språk. Originaltexten är på svenska.

![](http://ifokus-assets.se/3a94dd029d7420dcd3ed3468563b4e06/shrink/700x/uploads/47b/47be9bbe5b89e95ef05cc7a7a2c18053/small-canvas-on-white.jpg)

Tove, konstnären 

Tove själv sägs ofta helst ha velat bli ihågkommen som konstnär.  
Hon påbörjade sitt konstnärskap på Fänrik Stålsgatan i Helsingfors, mitt under brinnande krig. Ibland var hon så upptagen av sitt skapande att hon inte gav sig tid att uppsöka skyddsrummen under flyganfallen. Själv var hon övertygad pacifist och teckningarna ofta satiriska och kritiska.

Tove hade ett flertal utställningar och ville göra konst på sina egna villkor under den modernistiska konstens guldålder i efterkrigstidens Finland. Hon rönte också framgångar internationellt och är en av Finlands mest kända konstnärer.

Jubileumsåret 2014

I år kommer Tove Jansson att uppmärksammas på många sätt. Ett är att sajten http://www.tove100.se/ lanserats, där man har ett kalendarium över allt man behöver veta om firandet.

Källor:

http://www.tove100.se/  

http://www.bullspress.se/aktuellt/tove-jansson-tove100/  

http://ltz.se/kulturnoje/recensioner/1.6743478-tove-jansson-100-ar-en-fornamlig-biografi?m=print  

http://www.vi-tidningen.se/2014/01/invaderad-av-framgang-tove-jansson-100-ar/  

Löpsedelsbild från:

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tove\_Jansson\_1956.jpg  

Övriga bilder från:

www. publicdomainpictures.net

## Comment 1
Author: Magi-cat

I Tammerfors är det en permanent utställning:

http://muumilaakso.tampere.fi/

Posten ger ut ett Tove Jansson-frimärke:

http://www.posti.fi/svenska/aktuellt/2013/20131016\_frimarken.html  

Trollvinter i Nådendal:

http://www.muumimaailma.fi/se/hem

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Tack för en fin artikel!❤️ Jag älskar Tove Jansson.

När sonen var liten läste vi nästan varje kväll "Vem ska trösta Knyttet" och sonen som var mörkrädd älskade meningen "Men vem ska trösta Knyttet och säga som det är, på natten är det hemska mycket värre än det är". (vet inte om det var ordagrant rätt, men andemeningen var denna).

## Comment 3
Author: Magi-cat

Har just läst Muminpappans bravader igen. Underbar! 👍

Man hoppas på en renässans för Toves böcker nu när det är jubileumsår och att fler upptäcker dem, så de inte ligger bortglömda i dammiga-mörka-hörnet i bibliotekens magasin...

## Comment 4
Author: Ians

Tack Magi-cat!

Älskar Tove Janssons sagor om mumintrollen!

## Comment 5
Author: Magi-cat

Tack själv Ians! 🙂

Kul att du också gillar Mumin!  
Det är böcker det, och filosofi och mycket av allt..

## Comment 6
Author: Magi-cat

Ateneum i Helsingfors firar Tove Jansson 100 år med en stor utställning av hennes verk som konstnär, tecknare och författare.  
Flera av konstverken är privata och har aldrig tidigare visats:

http://svenska.yle.fi/artikel/2014/03/13/ateneum-firar-tove-jansson

## Comment 7
Author: Skorpion76

Jag gillar också Mumin. Han är rolig även om han ibland är lite klantig.

## Comment 8
Author: Farwuq

Mumin är som en vanlig människa, lite klantig.

😉

## Comment 9
Author: KPD

#6 Det är en fin och intressant utställning, som visar en mångfacetterad bild av Jansson. Jag tyckte att det var särskilt intressant att se hennes oljemålningar, liksom hennes politiska satirer. Ett besök rekommenderas varmt.

Många av verken var inlånade från utställningen i Tammerfors, så jag undrar om det gapar tomt där nu eller om de ändå har mycket att visa?

## Comment 10
Author: Magi-cat

#9 Roligt att du har sett utställningen, den låter mycket sevärd!

## Comment 11
Author: Magi-cat

I juni kommer man att ge ut ett 2-euros specialmynt till Tove Janssons ära!

1,5 milj ex kommer det att finnas av det...

Det måste man ju försöka hitta ett att samla på...

http://svenska.yle.fi/artikel/2014/05/16/tove-jansson-pa-tva-euros-specialmynt

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Det skulle ju vara roligt att ha ett sånt! 👍

## Comment 13
Author: Magi-cat

Svenska yles arkiv - en guldgruva för den Tove Jansson-intresserade!

"I en [arkivpärla från 1966](http://svenska.yle.fi/arkivet/artikkelit/tove_jansson_om_trygghet_och_skrack_i_muminbockerna_58841.html#media=58844) talar Jansson om hur man skriver barnböcker - om trygghet, skräck och skyldigheten att ge barnen ett lyckligt slut.

\- En sak är barnboksförfattaren skyldig sin läsare - ett lyckligt slut. Ta inte livet av den som ungen har identiferat sig med, säger Jansson."

http://svenska.yle.fi/artikel/2014/05/22/yles-arkivparlor-med-tove-jansson

## Comment 14
Author: Magi-cat

Tove Jansson läser "Småtrollen och den stora översvämningen"

http://svenska.yle.fi/arkivet/artikkelit/tove\_jansson\_laser\_smatrollen\_och\_den\_stora\_oversvamningen\_103063.html#media=103058

## Comment 15
Author: Magi-cat

Test: <"Hur väl kan du din Tove?"

http://svenska.yle.fi/artikel/2014/07/29/hur-val-kan-du-din-tove

## Comment 16
Author: Magi-cat

Tove Jansson 100 år:

http://www.svt.se/kultur/bok/100-ar-sedan-mumintecknaren-tove-jansson-foddes

## Comment 17
Author: Magi-cat

Idag invigdes en Tove Jansson-park på Skatudden i Helsingfors.

Det kommer att bl.a finnas muminskulpturer i naturlig storlek där.

En nyplanterad vit syren avtäcktes till minne av Tove.

http://svenska.yle.fi/artikel/2014/08/09/tove-jansson-fick-egen-park  

Det blir säkert en trevlig sevärdhet!

## Comment 18
Author: Skorpion76

Hihi!

## Comment 19
Author: [Borttaget]

#17 Vad roligt med mumin-skulpturer. Jag ska absolut försöka åka dit.

## Comment 20
Author: Skorpion76

Jag ska försöka ta mycket kort på dem som finns i Nordendal!

## Comment 21
Author: BrittaD

Jag läser just nu min bästa julklappsbok,

_Brev från Tove Jansson_,

mycket intressant bok som ger ännu fler nya bitar av denna fantastiska konstnär och människa och om hennes samtid.

![Brev från Tove Jansson (inbunden)](http://image.bokus.com/images2/9789113061917_200_brev-fran-tove-jansson)

## Comment 22
Author: Skorpion76

Här är korten som jag tog när jag var i muminvärld i Nordendal!

## Comment 23
Author: LinaK

I samband med detta så släpptes en ny muminmugg i Toves ära. Var sjätte mugg har en speciell märkning med glasögon inuti muggen. Denna var  svår att få tag i och är fortfarande. Illustrationen kommer från "Den farliga resan".  
  
Ursäkta för dålig bildkvalite men det var den enda jag hade just nu. Har även bild på muggen med glasögon men hittar den inte i telefonen för tillfället.

## Comment 24
Author: Magi-cat

#23 Jättebra bild tycker jag!

Tack för tipset om muminmuggarna! Kan tänka mig att många studerade dem extra i hopp om att finna glasögon....

## Comment 25
Author: Magi-cat

Mumintrollen 70 år!🌺

Firas med en utställning på Junibacken!

http://www.mynewsdesk.com/se/rabensjogren/pressreleases/raben-sjoegren-firar-att-mumintrollen-fyller-70-aar-med-utstaellning-paa-junibacken-1116527

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Det hade ju varit roligt att se. Älskar Mumintrollen. 🙂

## Comment 27
Author: Magi-cat

En ny, fin bok om Tove Jansson har kommit ut: "Muminvärlden & verkligheten - Tove Janssons liv i bilder" med text av Petter Karlsson och bildredaktör Bengt Wanselius.

Från baksidestexten:

"Böckerna om Mumindalen med dess mumintroll, filifjonkor och hattifnattar är lästa och älskade runt hela jorden. Men få känner till den verklighet som inspirerat Tove Jansson till att skapa denna fantastiska värld."

Boken innehåller många bilder från privata fotoalbum tillhörande Tove Jansons familj.

Den ser verkligen spännande och läsvärd ut!

## Comment 28
Author: Skorpion76

#23 Snygga muggar!

## Comment 29
Author: TjockaBerta

#17

Muminskulpturer i naturlig storlek? 😂

## Comment 30
Author: Magi-cat

#29 😃Just det!

## Comment 31
Author: BrittaD

Bättre sent än aldrig.

Tove Jansson i Göteborg

http://goteborgskonstmuseum.se/utstallningar/tove-jansson/

## Comment 32
Author: Magi-cat

👍

## Comment 33
Author: BrittaD

Snart advent

https://www.bokus.com/bok/9789163896163/pixi-adventskalender-mumin/

![Pixi adventskalender - Mumin (häftad)](https://image.bokus.com/images/9789163896163_200x_pixi-adventskalender-mumin_haftad)

## Comment 34
Author: Magi-cat

Tove Jansson är korad till århundradet finlandssvensk! 

https://svenska.yle.fi/artikel/2017/11/06/tove-jansson-ar-arhundradets-finlandssvensk

## Comment 35
Author: BrittaD

Är det nån som vet när Muminlandet i Nådendal öppnar för säsongen?

## Comment 36
Author: KPD

#35 Enklast är att googla, när man undrar sådant. Enligt Muminvärldens webbsida är det vinteröppet 17 - 25.2. Sedan öppnar man för sommaren den 9.6.2018. http://www.muminvarlden.fi/bra-att-veta/faq

## Comment 37
Author: BrittaD

\# 36

Tack så mycket för den länken!

När jag googlade lyckades jag bara komma till finskspråkig information - och jag är inte så bra på finska 😟

## Comment 38
Author: Magi-cat

"I Societetshuset i Fredrikshamn finns två väggmålningar som Tove Jansson målade när staden fyllde 300 år. De föreställer staden och ståtliga kadetter i en miljö inspirerad av havet.

Längs den ena kortväggen hänger målningen _Fredrikshamns historia_. Målningen på kabinettets motsatta sida bär titeln _En berättelse från havets botten_.

Tavlorna är i äggoljetempera och målade i ateljén i Helsingfors. De är 455 cm långa och 150 cm höga."

https://svenska.yle.fi/artikel/2018/09/16/tove-janssons-vaggmalningar-i-fredrikshamn-blickar-numera-ut-over-en-tom-sal

## Comment 39
Author: KPD

#38 Mycket intressant artikel. Synd att dessa fina målningar inte kan beses av allmänheten.

## Comment 40
Author: Magi-cat

Hurra för Tove Jansson som skulle blivit 105 år idag!🌺

## Comment 41
Author: Vixxen

Fantastisk författare!

## Comment 42
Author: KPD

Yles programserie om Tove Jansson, ”Penseln, pennan och hjärtat”, sänds nu i SR P1, men eftersom den kan avlyssnas utomlands, länkar jag till Yles webbsida, där alla avsnitt finns tillgängliga. https://arenan.yle.fi/1-4062515?autoplay=true

## Comment 43
Author: Magi-cat

Tove Jansson's birthday party in the archipelago.

https://tovejansson.com/tove-jansson-birthday/?fbclid=IwAR0j6qn75JAQ-2jQyN0Pap7SpLErcJIoo_FOzDuy9IllZKUv4F1ghfayxJM
