# Klädbytardagar landet runt
Author: Magi-cat

Makalösa Marthaförbundet är i farten med klädbytardagar i hela Svenskfinland! En fin motvikt mot konsumtionssamhället.

"På den nationella klädbytardagen den 16 november sluter marthor från hela Svenskfinland upp för att träffas och byta kläder med varandra, i stället för att slänga bort dem eller låta dem ligga oanvända i skåpet. Kom med du också, njut av en köpfri dag i världens bästa sällskap och skaffa dig något nytt till garderoben med gott samvete! Här hittar du årets klädbytardagar."

[https://www.martha.fi/vardagskunskap/har-kommer-kladbytardagen-hitta-ett-evenemang-nara-dig?fbclid=IwAR2-EEWK4xit3rLn3RFH9APdFfmXiCYII2Rjz-pj2G6wdwrrCki65F\_aRpU](https://www.martha.fi/vardagskunskap/har-kommer-kladbytardagen-hitta-ett-evenemang-nara-dig?fbclid=IwAR2-EEWK4xit3rLn3RFH9APdFfmXiCYII2Rjz-pj2G6wdwrrCki65F_aRpU)

## Comment 1
Author: KPD

Bra initiativ!

## Comment 2
Author: Magi-cat

Det blev verkligen lyckat!

"Vilken klädbytarrusning! 1337 klädesplagg bytte ägare på 1,5 timmar i Mariehamn i lördags - var det månne alla tiders rekord? Dessutom ordnades klädbytardagar på inte mindre än åtta andra orter."

## Comment 3
Author: Soligajag1

Verkligen fantastiskt !!! Vilken ide ! 

Förstår att det blev lyckat!! 🙂 Det är en perfekt ide så kläder kommer till återanvändning istället för att kastas.  Kanske kan vara med nästa år. 🙂 Toppen artikel . Ska läsa mer sen . 👍
