# Genmodifierad soija i finskt foder
Author: Sundaychild

Vad tycker ni om det här? Illa, säger jag!! Genmodifierad soija besprutas med glyfosat som troligen  är cancerfrankallande. Sedan får djuren det i sig, och vi när vi äter kött.

Genmodifierad soija börjar alltså användas vid foderfabrikerna i Åbo och Reso.   

http://yle.fi/uutiset/geenimuunnellun\_soijan\_kaytto\_aloitettu\_rehunvalmistuksessa\_turun\_ja\_raision\_tehtailla/6730745

## Comment 1
Author: Zachis

Bara för att sojan är genmodifierad behöver den ej vara besprutat med glyfosat. Däremot finns det en genmodifierad soja sort som är resistent mot glyfosat, vilket gör att man kan bespruta sojan med de utan att den dör. Inte helt bra för naturen omkring sojaplantan direkt. Men bara för att något är genmodifierat är de inte farligt. 

Dessutom innehåller runt 95% av all världens soja någon form av GMO, så de är svårt att hålla sig ifrån det. Men EU har världens strängaste lagar när det gäller genmodifierad mat, livsmedlet måste gå igenom många tester och prövningar innan de får säljas i butik.

## Comment 2
Author: Magi-cat

Nej! Genmodifierad soja är ingenting önskvärt!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Otroligt, är inte GMO förbjudet i EU?

## Comment 4
Author: Sundaychild

Jag har nog förstått det så. att främsta orsaken varför man använder genmodifierad soja, är för att den vid oslingen ska stå emot bekämpningsmedel så att man fritt kan spruta på ogräset så att det dör medan sojan klarar sig.

## Comment 5
Author: Farwuq

Fy...

... för genmodifierad mat.  
😟

## Comment 6
Author: Zachis

#3 

 "I Europa odlas genetiskt modifierade majs i Frankrike, Polen, Portugal, Rumänien, Slovakien, Spanien, Tjeckien och Tyskland. Sammanlagt finns knappt hundra produkter som innehåller ingredienser från godkända genetiskt modifierade växter i EU. I Sverige finns bara ett fåtal produkter på marknaden"  

http://www.livsmedelsverket.se/livsmedel-och-innehall/genmodifierad-mat-gmo/

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 Oj, där ser man. Lite av en chock.

## Comment 8
Author: KickiG

Jag tror att enda sättet att helt gardera sig mot GMO är att äta ekologiskt. Där är GMO inte tillåtet, inte ens som foder till djuren.

## Comment 9
Author: Zachis

#8 går inte att skydda sig på det sättet heller eftersom att pollen från genmodifierade kan flyga långt med vinden
