# Bänkskuddardagen och De gamlas dag
Author: KickiG

Missade penkis-paraden i år.  Såg någon av er andra abiturienterna (= de som skall skriva studenten i år) som åkte omkring? 

http://svenska.yle.fi/artikel/2015/02/12/penkis-har-alltid-varit-rojsigt

Och i morgon får man hålla ögonen öppna efter unga män i kostymer och unga damer i vackra klänningar, för då firar de som studerar nästsista året i gymnasiet att de nu är de äldsta med de gamlas dag.

## Comment 1
Author: KickiG

Några bilder från de gamlas dans http://svenska.yle.fi/artikel/2015/02/13/virvlande-klanningar-och-flangande-frackar

## Comment 2
Author: Magi-cat

Åh vad vackra klänningar...

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Verkligen vackra klänningar!

## Comment 4
Author: KickiG

Idag är det igen dags för penkis och imorgon Gamlas dag.

Ett litet citat från wikipedia (källa https://sv.wikipedia.org/wiki/Studentexamen ):

"Traditionellt slutar gymnasiekurserna på tredje klassen inför [sportlovet](https://sv.wikipedia.org/wiki/Sportlov "Sportlov") i slutet på februari, varefter man är fri att förbereda sig för studentskrivningarna. Skolans slut firas med bänkskuddardagen (”penkkis”), då [abiturienterna](https://sv.wikipedia.org/wiki/Abiturient "Abiturient") kör omkring på hemorten i lastbilar dekorerade med mer eller mindre fyndiga skämt och slagord. Därefter firar andra klassen, som nu blivit de äldsta, _de gamlas dag_ eller _de äldstes dag_, då man klär ut eller upp sig enligt den nyvunna värdigheten och samlas till bal som ofta kallas för De gamlas dans.

Den egentliga skolavslutningen inför sommaren är för de nyblivna studenterna en särskild högtid, som firas med tal och övrigt program samt utdelning av [studentmössor](https://sv.wikipedia.org/wiki/Studentm%C3%B6ssa "Studentmössa") och betyg. Efter den officiella delen får studenterna rosor av anhöriga och bjuder på studentfest hemma hos sig för vänner och släktingar. På kvällen fortsätter festligheterna de nyblivna studenterna emellan.

Numera betyder det årskurslösa gymnasiet att kopplingen mellan bänkskuddardag, studentskrivningar och skolavslutning inte är lika klar. Många elever skriver en del av studentproven innan de gått alla kurserna och fler skriver studenten på hösten. Tidigare skrevs studentprov på hösten främst av dem som blivit underkända eller ville höja sina vitsord, numera är det vanligaste att dela upp proven mellan vår och höst och att skriva proven i tre delar är numera vanligare än att skriva alla ämnen samtidigt."

## Comment 5
Author: Magi-cat

Vad trevligt det låter!!!
